Dyna Mechanical & Connector by Visual Comfort & Co
Dyna Mechanical & Connector by Visual Comfort & Co
Couldn't load pickup availability
Dyna Mechanical Connector by Visual Comfort Modern
The **Dyna Mechanical Connector** by Visual Comfort Modern is an essential accessory designed to seamlessly join multiple Dyna fixtures, creating continuous, elegant lighting rows. Crafted from durable aluminum and available in sleek anodized aluminum and anodized black finishes, this connector is ideal for both **residential and commercial applications**, offering a clean, unified aesthetic. Each fixture requires its own junction box for installation.
---Product Specifications
| Feature | Detail |
|---|---|
| Primary Material | Aluminum |
| Shade Material | N/A |
| Net Weight | N/A |
| Height | 1in |
| Width | 0.8in |
| Length | 1.3in |
| Up Light / Down Light / Both? | N/A |
| Wet Listed | No |
| Damp Listed | No |
| Dry Listed | N/A |
| Min. Hanging Height | N/A |
| Max Hanging Height | N/A |
| Total Cord Length | N/A |
| Total Stem Length | N/A |
| Stem Qty | N/A |
| Sloped Ceiling Adaptable? | N/A |
Lamp Specifications
| Feature | Detail |
|---|---|
| Primary Material | Aluminum |
| Shade Material | N/A |
| Net Weight | N/A |
| Height | 1in |
| Width | 0.8in |
| Length | 1.3in |
| Up Light / Down Light / Both? | N/A |
| Wet Listed | No |
| Damp Listed | No |
| Dry Listed | N/A |
| Min. Hanging Height | N/A |
| Max Hanging Height | N/A |
| Total Cord Length | N/A |
| Total Stem Length | N/A |
| Stem Qty | N/A |
| Sloped Ceiling Adaptable? | N/A |
Finishes
Anodized Aluminum, Anodized Black
---Shipping
Usually ships within 3 to 5 business days.
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back