Visual Comfort PBCH36227OPB Helium 2-Light Chandelier
Visual Comfort PBCH36227OPB Helium 2-Light Chandelier
Couldn't load pickup availability
The Helium Medium 2-Light Chandelier by Visual Comfort Modern brings soft globe lighting and a clean matte black finish to dining rooms, bedrooms, offices, hotels, lounges, and living spaces. Designed by Peter Bristol, this modern LED chandelier features opal etched glass shades, warm 2700K light, 1220 delivered lumens, and an 18 ft field-cuttable cable for flexible installation.
| Brand | Visual Comfort Modern |
|---|---|
| Designer | Peter Bristol |
| SKU | PBCH36227OPB |
| Finish | Matte Black |
| Shade | Opal Etched White Glass |
| Material | Steel, Glass |
| Dimensions | 27.9" W x 27.9" L x 7" H |
| Weight | 6 lb |
| Light Source | Integrated LED, included |
| Wattage | 20W |
| Lumens | 1220 delivered lumens |
| Color Temperature | 2700K warm white |
| CRI | 90 |
| Dimming | ELV, TRIAC, 0-10V compatible |
| Voltage | 120V-277V |
| Cable | 216" / 18 ft field-cuttable black cable |
| Ceiling | Sloped ceiling adaptable up to 45° |
| Rating | ETL Listed, Damp Location |
| Compliance | Title 24 / JA8 |
| Warranty | 5 Years |
| Ideal For | Dining room, living room, bedroom, office, hotel room, lounge, reception area, kitchen island |
| Shipping Time | 3-5 business days, subject to stock availability |
|---|---|
| Country of Origin | China |
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back