Visual Comfort Helium 5-Light Matte Black Chandelier
Visual Comfort Helium 5-Light Matte Black Chandelier
Couldn't load pickup availability
The Helium Large 5-Light Chandelier by Visual Comfort brings sculptural modern lighting to dining rooms, living rooms, bedrooms, offices, hotel suites, and hospitality spaces. Designed by Peter Bristol, it features five opal etched glass globes, a matte black finish, warm 2700K integrated LED light, 2900 delivered lumens, dimming compatibility, and an adjustable field-cuttable cable for clean custom installation.
Ideal Applications
Best for dining rooms, living rooms, bedrooms, offices, entryways, lounges, boutique hotels, suites, and modern hospitality interiors.
Product Details
| Brand | Visual Comfort / Tech Lighting |
|---|---|
| Collection | Helium |
| Designer | Peter Bristol |
| SKU | PBCH36827OPB |
| Fixture Type | Large 5-Light LED Chandelier |
| Finish | Matte Black |
| Shade | Opal Etched / Etched White Glass |
| Primary Material | Steel |
| Shade Material | Glass |
| Dimensions | 32.1" L x 32.1" W x 8.7" H |
| Weight | 20 lbs |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 50W total |
| Delivered Lumens | 2900 |
| Color Temperature | 2700K Warm White |
| CRI | 90 |
| LED Life | L70 > 50,000 hours |
| Dimming | ELV, TRIAC, and 0-10V compatible dimmers |
| Voltage | Universal 120V-277V |
| Cord Length | 216" / 18 ft field-cuttable black cable |
| Sloped Ceiling | Yes, up to 45° |
| Safety Rating | ETL Listed, Damp Location |
| Title 24 / JA8 | Compliant |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
Shipping Info
| Shipping Time | 3-5 business days, subject to stock availability |
|---|---|
| Shipping Method | Ground |
| California Shipping | May be shipped to and sold in California; Title 20/Title 24 compliant |
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back