Visual Comfort Collier 28" Decorative Crystal Wall Light
Visual Comfort Collier 28" Decorative Crystal Wall Light
Couldn't load pickup availability
Collier 28" Decorative Wall Sconce by Visual Comfort
The Collier 28" Decorative Wall Sconce by Visual Comfort brings refined crystal lighting to bedrooms, hallways, bathrooms, offices, hotels, and luxury living spaces. Designed by Sean Lavin, this LED wall sconce features solid faceted Czech crystal, custom brass connectors, and warm dimmable illumination for a clean, high-end look.
With integrated 9.3W LED technology, 478 delivered lumens, 90 CRI, 2700K or 3000K options, and universal 120V–277V compatibility, the Collier wall sconce is ideal for residential and commercial interiors that need decorative lighting with dependable performance.
Product Details
| Brand | Visual Comfort |
|---|---|
| Collection | Collier |
| Designer | Sean Lavin |
| Type | Decorative LED Wall Sconce |
| Primary Material | Brass |
| Shade Material | Faceted Crystal |
| Crystal Origin | Czech Republic |
| Height | 27.6" |
| Width | 3" |
| Length | 3.1" |
| Extension | 3" |
| Weight | 8 lbs |
| Finish Options | Dark Bronze, Natural Brass, Polished Nickel |
| Light Source | Integrated LED |
| Wattage | 9.3W |
| Lumens | 478 Delivered Lumens |
| Color Temperature | 2700K or 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Voltage | 120V–277V Universal |
| Dimming | ELV, TRIAC, 0-10V Compatible |
| LED Life | L70 > 50,000 Hours |
| Listing | ETL Listed |
| Location Rating | Damp Rated / Indoor Damp & Outdoor Under Cover |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
Shipping Info
| Shipping Time | 3–5 Business Days |
|---|---|
| Availability | Subject to Stock Availability |
| Installation | Professional Installation Recommended |
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back