Shanti X-Large Modern LED Pendant by Sean Lavin
Shanti X-Large Modern LED Pendant by Sean Lavin
Couldn't load pickup availability
Shanti X-Large Pendant Light by Visual Comfort
Designed by Sean Lavin, the Shanti X-Large Pendant Light by Visual Comfort adds a bold modern focal point with warm, dimmable integrated LED illumination. Its 26-inch spun-metal form and Natural Brass finish work beautifully above dining tables, kitchen islands, entryways, living rooms, bedrooms, offices, hotels, restaurants, and bars.
Product Details
| Brand | Visual Comfort |
|---|---|
| Collection | Shanti |
| Designer | Sean Lavin |
| Model | SLPD135 |
| Finish | Natural Brass, Dark Bronze, Polished Nickel |
| Dimensions | 26"W x 26"L x 13.9"H |
| Minimum / Maximum Height | 21.8" to 80" |
| Material | Steel or brass |
| Weight | 29.5 lb |
| Light Source | Integrated LED included |
| Brightness | 304 delivered lumens |
| Wattage | 12W |
| Color Temperature | 2700K warm white |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes, ELV, TRIAC, and 0-10V compatible |
| Voltage | 120V–277V |
| LED Life | L70 > 50,000 hours |
| Included Stems | 4 x 12" and 2 x 6" rigid stems |
| Sloped Ceiling | Compatible up to 22.5° |
| Listing | ETL listed; damp location rated |
| Warranty | 5 years |
| Best For | Dining room, kitchen island, foyer, living room, bedroom, office, hotel, restaurant, bar, and covered commercial spaces |
Shipping Info
| Ships In | 3–5 business days, subject to availability |
|---|---|
| Origin | China |
| Condition | New |
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back