Helium Medium 1-Light Opal Glass Chandelier
Helium Medium 1-Light Opal Glass Chandelier
Couldn't load pickup availability
The Helium Medium 1-Light Chandelier by Peter Bristol for Tech Lighting adds a clean, modern glow with an opal etched glass globe and matte black finish. Its softly compressed sphere, draped black cable, and low-profile canopy create a light, floating look for living rooms, bedrooms, dining areas, offices, hotels, and boutique hospitality spaces.
This integrated LED chandelier delivers warm 2700K light, 860 delivered lumens, 90 CRI color quality, and smooth dimming with most ELV, TRIAC, and 0-10V dimmers. It includes 18 feet of field-cuttable cable, works on sloped ceilings up to 45°, and supports universal 120V–277V installation.
Product Details
| Brand | Tech Lighting |
|---|---|
| Designer | Peter Bristol |
| Collection | Helium |
| Product Type | Medium 1-Light Chandelier |
| SKU / Model | PBCH36127OPB |
| Finish | Matte Black |
| Shade | Opal Etched / Etched White Glass |
| Primary Material | Steel |
| Shade Material | Glass |
| Dimensions | 7 in H x 19.5 in W x 19.5 in L |
| Net Weight | 3 lbs |
| Min / Max Hanging Height | 7 in / 7 in |
| Cord Length | 216 in / 18 ft, field-cuttable black cable |
| Sloped Ceiling | Yes, up to 45° |
| Light Source | Integrated LED, included |
| Wattage | 10.5W |
| Delivered Lumens | 860 lumens |
| Color Temperature | 2700K warm white |
| CRI | 90 CRI |
| Dimming | ELV, TRIAC, and 0-10V compatible |
| Voltage | Universal 120V–277V |
| LED Life | L70 > 50,000 hours |
| Location Rating | Damp listed |
| Safety Listing | ETL Listed |
| Title 20 / Title 24 / JA8 | California compliant |
| Warranty | 5 years |
| Country of Origin | China |
| Ideal Applications | Living room, bedroom, dining room, home office, executive office, hotel room, lobby, lounge, boutique retail, hospitality spaces |
Shipping Info
| Shipping Time | 3–5 business days, subject to stock availability |
|---|---|
| Ships With | Integrated LED module and 18 ft field-cuttable black cable |
| Availability | Subject to current inventory |
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back