Helium 5 Light Matte Black Glass LED Chandelier
Helium 5 Light Matte Black Glass LED Chandelier
Couldn't load pickup availability
The Helium Medium 5 Light Chandelier by Peter Bristol combines matte black steel, etched white glass globes, and softly draped cables for a clean modern look. Its integrated 2700K LED produces warm, dimmable light for living rooms, dining rooms, bedrooms, offices, hotels, lobbies, and hospitality interiors.
Key Features
- Modern 5-light chandelier with etched white glass shades
- Integrated 50W LED module with 3050 delivered lumens
- Warm 2700K color temperature and 90 CRI
- Dimmable with most LED-compatible ELV, TRIAC, and 0-10V dimmers
- Includes 18 ft field-cuttable black cable
- Sloped ceiling adaptable up to 45°
- Universal 120V-277V input
- ETL listed for damp locations
- Title 24 / JA8 and Title 20 compliant
- 5-year manufacturer warranty
Product Details
| Brand | Tech Lighting |
|---|---|
| Collection | Helium |
| Designer | Peter Bristol |
| Model | PBCH364 |
| Fixture Type | Medium 5 Light Chandelier |
| Finish | Matte Black |
| Shade | Opal Etched / Etched White Glass |
| Primary Material | Steel |
| Shade Material | Glass |
| Dimensions | 7 in H x 27.9 in W x 27.9 in L |
| Weight | 15 lb |
| Min / Max Hanging Height | 7 in / 7 in |
| Total Cord Length | 216 in / 18 ft |
| LED | Integrated LED included |
| Wattage | 50W |
| Lumens | 3050 delivered lumens |
| Color Temperature | 2700K warm white |
| CRI | 90 CRI |
| LED Lifetime | L70 > 50,000 hours |
| Voltage | Universal 120V-277V |
| Dimming | ELV, TRIAC, and 0-10V compatible |
| Sloped Ceiling | Yes, up to 45° |
| Safety Listing | ETL Listed, Damp Location |
| Compliance | California Title 24 / JA8 and Title 20 |
| Warranty | 5 years |
| Country of Origin | China |
Shipping Info
| Ships In | 3–5 business days, subject to stock availability |
|---|---|
| Included | Chandelier with integrated LED module and 18 ft field-cuttable black cable |
| Location Rating | Damp location rated; for indoor use |
Please note: Because this item is made to order or specially sourced, it is final sale.

-
Free Shipping within 48 continental US
Learn moreMetropolitanDecor.com currently offers Free Shipping within the U.S. for orders over $100. Free Shipping is only for Ground via FedEx, UPS, USPS, or Curbside Delivery for large items such as sofa, bed, cabinetry or chandeliers.
-
Manufacturer's Return Policy
Learn moreOur manufacturer's return policy allow returns for the following reasons: Items received damaged or broken; incorrect items that were shipped; defective items. A replacement will be shipped right away.
What Makes Customers Come Back